Späť na zoznam »

CHHIENG Mao

Môžete prispieť sumou 20 EUR mesačne.

Meno:CHHIENG Mao
Rok narodenia:2000
Bývanie rodiny:Khum Prek Phnov, Peariang District, Prey Veng Province
Krajina:Kambodža
Počet súrodencov:Sestra (zomrela v roku 2004)
Matka:TOL Phal
Dátum narodenia:-
Zamestnanie:Farmárka
Poznámka:Zomrela v roku 2005 v dôsledku HIV/AIDS
Otec:CHHEANG Ly
Dátum narodenia:-
Zamestnanie:-
Poznámka:Zomrel v roku 2004 v dôsledku HIV/AIDS

VZDELANIE:

MINULOSŤ:

Mao je úplná sirota, postupne stratil celú najbližšiu rodinu, až napokon musel byť umiestnený v jednej NGO starajúcej sa o deti ulice a siroty. Keď však test ukázal, že Mao je infikovaný HIV vírusom, NGO kontaktovala HOF a Mao bol poslaný k nám.

Jun 2017

Mao je stale velmi citlivy a tichy chlapec, no napriek tomu ho vsetky deti v HOFe respektuju.

Jeho vysledky v skole sa coraz viac zlepsuju. Niektore mesiace Mao dosahuje dokonca cez 70%. Patri, teda, medzi lepsi priemer u deti. V poslednej dobe ho velmi trapi, ze nevie dobre matematiku a chcel by doucovatela, ktory by ho to naucil. Nasi zamestnanci su vzdy ochotni mu so vsetkym pomoct. Ucia sa s nim aj anglictinu, aby vedel lepsie citat anglicke slovicka. Do skoly chodi Mao vzdy na bicykli a nevozi sa minibusom, je v tom velmi samostatny a nemusi cakat na ostatne deti.

Velmi ho bavi vsetko spojene s hudbou, hlavne s gitarou. Viackrat za den si vezme gitaru a len tak si brnka nejaku melodiu alebo sa uci novu pesnicku. Raz do tyzdna maju chlapci doucovanie hry na gitare a Mao sa vzdy zucastni a velmi sa z toho tesi, ze sa moze naucit nove melodie a akordy. Je pekne vidiet, ze sa nikdy nenudi a vzdy si vie najst nejaku zabavnu aktivitu pocas dna.

Pocas Khmerskeho Noveho roka (velke prazdniny v Kambodzi v aprili) bol Mao navstivit svoju rodinu. Bol z toho rad, ze ich moze vidiet a podelit sa s nimi o zazitky zo skoly a z HOFu. Ked mal odist bol trochu chory a hrozilo, ze nepojde, aby neochorel este viac, avsak nakoniec sa mu to zlepsilo, tak sa velmi potesil, ze moze ist. Z navstevy prisiel vyteseny a vesely. Ma ich naozaj rad a urcite pri dalsej prilezitosti pojde znovu.

Mao by chcel v buducnosti studovat sociologiu a socialne vedy, pripadne by chcel byt ucitelom v tejto oblasti. Urcite ho v tom budeme podporovat a cim bude starsi, tym viac sa ho bude dat formovat a prihlasit na rozne kruzky spojene s tymto odborom. Boli by sme velmi radi, keby sa mu podarilo ist na univerzitu a dostudovat.

 

November 2017

Mao je tichý chlapec. Aktuálne je na súkromnej škole Beltei v deviatom ročníku. Má dobré školské výsledky a v škole je aktívny. Jeho obľúbený predmet je angličtina. Od novembra dokonca navštevuje extra hodiny angličtiny.  Nakoľko je tichšej povahy, so slovenským staffom vela nehovorí. Mao chodí na hodiny gitary. Počas prítomnosti významných návštev v HOF zahrá hosťom jednu či dve pesničky. Rád si číta anglické knižky alebo sa bicykluje. Mao je naozaj zodpovedný študent. Dúfajme, že mu to takto vydrží až do dvanásteho ročníka. Po strednej škole chce študovať na univerzite aby sa stal bankovníkom alebo hypotekárnym poradcom.

 

Apríl 2018

Mao je viac menej stale rovnaký. Mal mentálne problémy, niekedy plakal, no jeho problémy sa zlepšili. Ak urobí niečo zle, je si toho vedomí a vie sa ospravedlniť. Kedysi sa muchcelo hrať futbal ani niekam ísť, teraz, keď vidí ostatných chlapcov, pridá sa k ním a ak má možnosť ísť von z centra niekam do mesta, veľmi rád sa pridá. Voči ostatným deťom je stale viac uzatvorený. Hovorí potichu a slová akoby prehĺtal. So zamestnancami komuikuje normálne, rešpektuje ich. Mao má veľmi rád male deti v centre. Obzvlášť sedemročného Kakadu a trojročného Daru.

V Decembri sme Maoa odporúčali na psychologické sedenia. Maovi sa to nepáčilo a preto po dvoch sedeniach prestal na sedenia chodiť. Považoval to za stratu času, psychológ sa ho stale pýtal rovnaké otázky a Maoa to nebavilo. Voľný čas trávi hrou na gitare. Mao si hľadá akordy na internete a poobedia, keď sa vráti zo školy si požičia gityru a len tak si hrá sám pre seba.

Počas Silvestra sa Mao zúčastnil výletu. Všetky deti boli v provincií Kampot. Jeden deň sme navštívili vodopády, ďalší deň sme boli v najväčšom kambodžskom národnom parku Bokor a počas odpočítavania Nového roka sme si grilovali mäsko na pláži v meste Kep. Všetky deti sa vyjašili v mori. Po ceste z výletu sme sa zastavili v jaskyniach Kampong Trach. Deti sa osviežili vo vodnej jaskyni a užili sme si hry o cukríky vo vnútri ďalšej jaskyne, kde je aj svätyňa. Všetky deti si výlet poriadne užili a po troch dňoch sa vrátili opäť do hluku veľkomesta. Bolo úžasné sledovať, ako sa vie Mao radovať a tešiť zo života. Výlet na vydiek mu veľmi prospel.

Mao má veľmi dobré školské výsledky. V škole sním nie sú problémy. Rád študuje a venuje sa hudbe, nestráca čas hlúposťami a plne sa venuje štúdiu.

Mao chodí na hodiny angličtiny. Za chvíľu sa mu skončí kurz a podľa jeho záujmu uvidíme, či bude Mao chcieť pokračovať v hodinách angličtiny alebo prestane

November 2018

Mao stále patrí k outsiderom House of Family. Je tichý, nenápadný, v tichosti si brnká na gitaru, no na druhej strane sa nebojí zahrať  a zároveň zaspievať všetký deťom a aj návštevníkom. Je bezproblémový, no bojí sa, šo s ní bude. Mao vie, že je už starý na to, aby v House of Family zostával. Jeho príbuzný ho k sebe nechcú zobrať. Rozmýšľali sme o uiestnení Maa do projektu Half Way House (HWH). HWH je projekt pre osamostatnenie detí, ktoré sú už dospelé a nemajú príbuzných a nemajú kam ísť. Podienkou HWH je štúdium. Projekt pravidelne navštevuje sociálny pracovník a monituruje situáciu chlapcov v HWH a rieši problémy, ak nejaké nastanú. Deti v HWH sú stále na zodpovednosť House of Family. Zatiaľ si ale nemyslíe, že by to bolo pre Maa to najlepšie miesto na jeho rozvoj, no zatiaľ je to jediná možnosť, ktorú má. Tento školský rok naďalej zostáva v House of Family. V októbri sa podrobil testom na tuberkulózu. Našťastie jeho test vyšiel negatívne, rovnako ako všetkým ostatným deťom. Počas posledného pol roka nebol chorý. Celkovo je v dobrom zdravotnom stave. Na konci novembra plánujeme zobrať deti do mesta Siem Reap na štvordňový výlet. Všetky deti sa už teraz veľmi tešia. Siem Reap je turistickým centrom, z ktorého sa chodí na najposvätnejšiu, najvačšiu a najznámejšiu pamiatku Kambodže, chrámy zapísané v UNESCO, očarujúci Angkor Wat, Angkor Thom a viac ako tridsať chrámov na území viac ako 10km2, ktoré predstavujú spomienku na obrovskú a silnú Kmérsku ríšu. Pre deti je to posvätné miesto, kde sa môžu učiť o svojej kultúre a presne toto je miesto, na ktoré by mali myslieť, ak chcú byť hrdí na svoju krajinu.

Jun 2019

 

Mao nám v poslednej dobe robí iba radosť. Aj keď sme mali s Maom jeden nepekný incident, kedy bol agresívny na zamestnankyňu a v hneve zhodil misku s polievkou na zem, ale toto bol za cely čas jediny moment kedy sme s Maom mali problém. Mao však uznal svoju chybu a pred všetkými deťmi a zamestnancami sa ospravedlnil a priznal svoju chybu. Aj napriek tejto neprijemnosti máme s neho radosť. Vzal si slová socialného pracovníka k srdcu a začal na sebe pracovať ešte tvrdšie a náročnejšie. Vidno na ňom, že sa veľmi snaží  a berie svoje štúdium vážne. Chceme však aby sa okrem školy venoval vo voľnom čase venoval aj niečomu inému a to  športu, aby sa zapájal do kolektívnych športov a hier. Pretože jeho jedinou zábavou počas voľných chvíľ je jeho jediná láska, gitara. Dokáže s ňou presedieť hodiny a hrať krasne priesne a melódie.

Jeho emocionálne zdravie sa veľmi zlepšilo oproti minulému roku, kedy nad všetkým premýšľal, nad všetkým sa veľmi zamýšľal, čo mu spôsobovalo bolesti hlavy, ktoré vyustili do návalov hnevu, agresivity. Teraz vidíme, že vyrástol a dospel a nie len fyzicky, ale aj čo sa emocionálnej stránky týka. Jeho psychika, psychické zdravie, vyrovnanosť je lepšia.

Zlepšili sa aj jeho vzťahy s deťmi v centre.

Ako jedno z mála deti v centre o ňom môžeme povedať, že nie je ani trochu lenivy. Mao nám dospieva do inteligentného, talentovaného mladého muža.

 

November 2019

Mao pokračuje bez problémov v 11. ročníku. Je vzorný študent, má veľa otázok a stále sa pýta. Mao je tak pokorný, že vyniká spomedzi všetých detí. Je stále tichučký, hrá na svojej gitare nové tóniny, zodpovedne sa učí a za všetko poďakuje. Je skromnučký, nič veľké nežiada. Jediné, o čo veľmi skromne žiadal je opraviť jeho bicykel, no ten už bol v tak zlom stave, že sme mu radšej kúpili nový. Je otvorenejší k ostatným deťom, pred rokmi sa ho iné deti báli, lebo Mao niekedy dostával záchvaty zlosti. Tie sa už neopakovali dlhšiu dobu a zdá sa, že Mao si vyčistil hlavu od negatívnych myšlienok.

Mao by chcel byť učiteľom, možno matematiky, možno geografie, to ešte presne nevie, no v dnešnej dobe v Kambodži učitelia zarábajú skoro dvojnásobok oproti tomu, čo zarábali pred štyrmi rokmi. Náš sociálny pracovník ho dáva ostatným deťom za príklad. Mao je dobrý príklad. Dokáže sa učiť pomaly, ale jeho poznatky mu v hlave zostávajú dlhodobo.

 

Marec 2020

U Maoa vidíme progres a tešíme sa, že je čím ďalej tým viac spološenský, usmievavý a najmä otvorený. Skôr nájde reč s dievčatami ako s chlapcami. V škole má dobré meno aj dobré výsledky. Mao má veľa otázok, rád sa pýta. Najčastejšie sa pýta sociálneho pracovníka Sophata. Je skvelé, že sa pýta. Sophat je pre neho veľmi dobrým mužským vzorom. Za posledné obdobie nebol chorý.

 


ADOPTOVAŤ CHHIENG Mao ?

Vyplňte kontaktný formulár a budeme Vás kontaktovať.týmto poskytujem Občianskemu združeniu Dvojfarebný svet moje
vyššie uvedené osobné údaje za účelom ich ďalšieho spracovania,
pričom beriem na vedomie, že bližšie informácie ohľadne spracúvania
osobných údajov nájdem na stránke www.dvojfarebnýsvet.sk
v sekcii osobné údaje