Späť na zoznam »

Som MALY

Môžete prispieť sumou 20 EUR mesačne.

Meno:Som MALY
Dátum narodenia:03.07.2015
Bývanie rodiny:Phum Andong 4, Khum Kouk Roka, Khan Prekphou, Phnom Penh
Krajina:Kambodža
Počet súrodencov:1
Matka:Tra Kouy
Dátum narodenia:21.10.1986
Zamestnanie:pracovala vo fabrike
Poznámka:- zomrela na HIV
Otec:Som Keo
Dátum narodenia:3.3.1979
Zamestnanie:zberač odpadkov
Poznámka:HIV - neg.

VZDELANIE:

MINULOSŤ:

Maly sme prijali do HOF po smrti matky a niekoľko mesiacov po príchode jej brata Kakadu. Nakoľko je otec nevzdelaný, nevedel sa o deti postarať správne. Obe boli podvýživené a nedostávalo sa im vzdelania. Otec dal Maly do projektu po dlhom váhaní, menil názory ale nakoniec sa rozhodol pre dobro dieťaťa.

Prijatie do HOF:   31.7.2017          

Vývoj dieťaťa v HOF: Maly prišla vo veku dvoch rokov do HOF za svojim bratom Kakadom. Stala sa tak najmladšou členkou projektu HOF. V čase príchodu nevedela chodiť ani rozprávať a stále nosila plienky, teda je na svoj vek zaostalejšia. Dôvodom je, že sa jej nikto nevenoval a namiesto plnohodnotnej stravy dostávala vodu s cukrom. Často kričala a plakala. To vôbec nie je prekvapujúce. Je v novom prostredí kde je veľa detí a ľudí, ktorých nepozná a bojí sa. Maly je na svoj vek veľmi malá (rovnako aj brat Kakada). 

 

OKTOBER 2017

Maly si po pár mesiacoch zvykla na množstvo detí okolo seba a prestala dennodenne plakať. Personál aj deti si ju veľmi obľúbili. Maly začala v novembri rozpráva. Učí sa mená detí v HOF. Už sa naučila anglickú abecedu a počítanie po kmérsky aj anglicky do desať. Deti ju naučili základné anglické frázy. Pri výslovnosti ešte veľmi šušle, takže skoro všetky mená a písmená abecedy znejú rovnako, ale to sa za chvíľu napravý. Už vie chodiť ba dokonca aj behať. Schodíky zvládne nahor aj nadol. Je potrebné ju kŕmiť, sama si lyžičku zatiaľ do ruky nezoberie. Maly je predškolského veku, takže celé dni trávi v HOF. Medzi jej obľúbené aktivity patrí vyménovávanie vecí okolo seba, a hranie sa v náruči iných. Zdravotne je vporiadku. Nič ju netrápi.

Apríl 2018

Maly je stále najmladšou členkou projektu House of Family. Za 8 mesiacov u nás sa naučila trochu rozprávať, vyrástla o 6 centimetrov a nabrala na váhe. Na svoj malý vzrast, ktorý je zapríčinený najskôr genetikou jej dávame prídavky stravy a výživový doplnok pre malé deti PediaSure.

Maly sa stále bojí neznámich ľudí. Akákoľvek návšteva, či už domáca alebo zahraničná je pre Maly stresujúca. Vždy sa rozplače a uteká sa skovať niekomu do náruče. Ťažko povedať, prečo je u nej tento problém. Preto s ňou málokedy chodievame von a vždy ju musí niekto mať pri sebe. Rozmýšľali sme, že by sme dali Maly do škôlky, no je na to ešte priskoro. Celé dni trávi v sirotinci.

Jej najčastejšie slová sú „ňu“ a „ňua“ (význam slov je „tamto“). Vie napočítať do 10, vie povedať abecedu a mená detí v House of Family. Slovenských zamestnancov volá Barang (v kmérčine to znamená cudzinec). Maly sa naučila papať lyžicou. Jedenie jej trvá veľmi dlho, to je jej aktivita na pól dňa. V čase príchodu, v auguste 2017 Maly ešte nevedela chodiť. Dnes už cupitá sama. Deti dostali zákaz nosiť ju na rukách, lebo vtedy Maly vôbec nechodila a jej vývin stagnoval.

Rada sa hrá s detskými hračkami. Niekedy aj niečo nakreslí, ale ešte jej kresby nemajú formu a pôsobia ako škrtance na papiery. Od decembra sa Maly účastní učenia pre malé deti. Učiteľ chodí do nášho sirotinca počas víkendov a venuje sa malým deťom. Učia sa kresliť, písať, základy angličtiny, základy hygieny a podobné drobnosti, ktoré my dospeláci už považujeme za samozrejmosť.

Počas Silvestra sa Maly zúčastnila výletu. Všetky deti boli v provincií Kampot. Jeden deň sme navštívili vodopády, ďalší deň sme boli v najväčšom kambodžskom národnom parku Bokor a počas odpočítavania Nového roka sme si grilovali mäsko na pláži v meste Kep. Všetky deti sa vyjašili v mori. Po ceste z výletu sme sa zastavili v jaskyniach Kampong Trach. Deti sa osviežili vo vodnej jaskyni a užili sme si hry o cukríky vo vnútri ďalšej jaskyne, kde je aj svätyňa. Všetky deti si výlet poriadne užili a po troch dňoch sa vrátili opäť do hluku veľkomesta. Síce Maly väčšinu výletu prespala, bola to pre ňu príjemná zmena.

Počas sviatkov Kmérskeho Nového roka zostane Maly v centre House of Family. Keď bola naposledy počas sviatkov Pchum Ben u otca, vrátila sa podvýživená. Jej brat Kakada sa lieči na tuberkulózu. Otec sa o deti nevie postarať, preto počas sviatkov nedovolíme, aby si deti zobral. Samozrejme, návštívť svoje deti v centre House of Family môže hocikedy a ich stretnutiu nebránime.

Zdravotne  sa má dobre, za posledného pol roka nebola výrazne chorá. Občas má Maly štipance od komárov, ktoré si rozškrabe a preto má veľa chrást.

November 2018

Naše najladšie dieťa v House of Family a najväčší maznáčik je stále Maly. Tento rok pre ňu nastala výrazná zmena. Maly zaťala od októbra navštevovať škôlku. Je to prvýkrát, keď trávi čas mimo centra a bez dozoru niekoho z House of Family. Zatiaľ sa zdá, že Maly nemá problém socializovať sa a do škôlky chodí pekne každý deň. Mali sme strach, že to pre ňu bude problém, pretože ešte pred pár mesiacmi mala veľký problém s prítomnosťou nových ľudí. Maly je stále malinká, dokonca aj škôlkarsku uniformu sme jej museli zmenšovať, lebo jej nesedela. Sviatky Pchum Ben strávila s bratom Kakadom v House of Family spoločne s ďalšími pätnástimi deťmi, ktoré nemajú žiadnych príbuzných. S deťmi sme išli do aquaparku, kde sa všetci poriadne vyblázdnili Maly bola v detskom bazéniku s bratom Kakadom a ďalšími malými chlapcami, Dara, Sav, Barang. Samozrejme neustále pod dohľadom zamestnancov House of Family. Síce jej otec chcel chcel dcéru aj syna  na sviatky zobrať do Andong Village (phnompenhský slum), dovolili sme mu to iba na jeden deň, nakoľko s ich otcom už máme zlé skúsenosti. V novembri sa podrobila testom na tuberkulózu. Našťastie jej test vyšiel negatívne, rovnako ako všetkým ostatným deťom. Počas posledného pol roka nebola chorá. Celkovo je v dobrom zdravotnom stave. Na konci novembra plánujeme zobrať deti do mesta Siem Reap na štvordňový výlet. Všetky deti sa už teraz veľmi tešia. Siem Reap je turistickým centrom, z ktorého sa chodí na najposvätnejšiu, najvačšiu a najznámejšiu pamiatku Kambodže, chrámy zapísané v UNESCO, očarujúci Angkor Wat, Angkor Thom a viac ako tridsať chrámov na území viac ako 10km2, ktoré predstavujú spomienku na obrovskú a silnú Kmérsku ríšu. Pre deti je to posvätné miesto, kde sa môžu učiť o svojej kultúre a presne toto je miesto, na ktoré by mali myslieť, ak chcú byť hrdí na svoju krajinu. 

 

Jun 2019

Maly je stále naša malá –veľká provokatérka a bojovníčka. Nebojí sa začať si aj s deťmi, ktoré sú 2x alebo 3x väčšie. Dokonca sa nebojí ani zamestnancov a rada si z nich vystreli a chce aby ju naháňali a hrali sa s ňou. Jediný pred kým ma ešte strach sú cudzinci, ktorí občas zavítajú do nášho centra. Ale aj oni majú šancu získať si priazeň nášho maznačika. Stačí ukázať, že mate čokoládku, cúkrik alebo lízatko a Maly bude celá vaša a už vam bude celý čas v pätach. Už bude vaša najlepšia kamarátka.

Od mája už Maly oficialne nie je najmladšia členka House of Family. Stal sa ním trojročný chlapček, ktorého sme prijali spolu s jeho setričkou. Odvtedy sme mohli vidieť ako vie Maly žiarliť a ako prahne po pozornosti oveľa viac ako doteraz.

Maly chodi do škôlky a užíva si to. Je veľmi rada v kolektíve detí, nevadí jej byť stredobodom pozornosti, dokonca sa dá povedať, že si tú pozornosť užíva. V kolektíve je obľúbená a veľmi rada sa hraje s rovesníkmi v škôlke hlavne vonku rôzne hry.

 

November 2019

V živote Maly sa toho veľa nemení. Nemá čo. Škôlku aktívne navštevuje každý deň, poobedia prichádza domov a ani sa nezdá, že vy bola unavená. Behá, jaší sa, pýta sa na ruky. So svojimi necelými desiatimi kilami to ani nie je problém. Maly vyrástla pár centimetrov, no genetiku po rodičoch neoklameme. Braček Kakada má 8,5 roka a už ho prerástol 5 ročný Dara. Váhovo Dara predbehol Kakadu asi ešte pred príchodom do House of Family. Maly bude vždicky maličká, tak dúfame, že sa o ňu jej malý-veľký brat bude vedieť postarať.

Ak zabudneme na históriu a úmrtie Malynej a Kakadovej mamy, dá sa povedať, že obaja si detstvo v House of Family užívajú celkom bezstarostne. Otec z času na čas deti najštívy, no aktuálne sa presťahoval do mesta Siem Reap, aby zbieral odpadky tam (Siem Reap je jediné mesto v Kambodži, kde sa spracovávajú separované plasty).

 

Marec 2020

Naša krpaňa Maly vyčaruje úsmev na tvári naozaj každému. Jej život je aj naďalej spokojný a bezproblémový. Teší sa z každého dňa v House of Family, vie že u všetkých naokolo nájde pohladenie, objatie a podporu. Naďalej navštevuje škôlku s kamarátmi z House of Family, Darom a Soknom. Máme z nej radosť a tešíme sa z jej dobrého zdravotného stavu.