Dom na polceste

DOMOVY NA POL CESTE

20150328-120701.jpg

V hlavnom meste Kambodže vznikol v roku 2004 slovenský sirotinec s liečbou pre siroty s HIV s názvom House of Family. Dnes sa tam v dvoch domovoch lieči 124 detí, ktoré by pravdepodobne dnes už nežili.  Hlavným sponzorom House of Family bolo počas rokov 2011 a 2012 občianske združenie Dvojfarebný svet, ktoré by svoju pomoc nemohlo realizovať bez podpory Vysokej školy svätej Alžbety a profesora Vladimíra Krčméryho. Dnes v projekte House of Family pôsobíme, ako parciálny sponzor popri Vyokej škole zdravotníctva a sociálnej práce svätej Alžbety. Financujeme takzvané Domovy na pol ceste, ktoré sú pre väčšie deti prestupnou stanicou medzi pohodlím detského domova a realitou života v Kambodži.

Domy na polceste - House of Family Kambodža

Domy na polceste sú doplnkovým projektom House of Family. Sú vrcholom našej starostlivosti o deti a dokončujú našu prácu tým najdôležitejším – naučiť deti vykročiť samostatne do života a viesť samostatný život. Ich cieľom je naučiť deti tomu, čo v House of Family napriek plnej starostlivosti nemali – osamostatniť sa, vedieť sa postarať o seba, nájsť motiváciu do života.

Učia sa žiť v menšej komunite, komunikovať, pomáhať si navzájom, spolupracovať. V projektovom dome mali všetko pripravené, navarené, plnú starostlivosť a v domovoch na polceste sa učia aj týmto zručnostiam samostatne. Sami si musia strážiť denný režim, užívať samostatne lieky, samostatne si upratovať, nakupovať na trhu, narábať s peniazmi, chodiť do školy, učiť sa do školy.

Každý deň ich sprevádza sociálny pracovník, ktorý im pomáha začleňovať sa do života, riešiť problémy, učí ich všetky veci ktoré potrebujú vedieť k samostatnému životu. Domovy na polceste sú tri – dva v hlavnom meste a jeden v Sihanoukville na juhu Kambodže. Na juhu je to domček s farmou a v hlavnom meste sú dva trojizbové byty, ktoré majú vlastnú kuchynku a plné vybavenie. V jednom sú dievčatá a v druhom chlapci.

V dievčenskom domove býva šesť dievčat vo veku od 16 do 21 rokov, chodia do škôl. Ol Samras, Ol Sokuntheary, Pov Chakrya, Rom Dalin, Yem Sokkea, Prum Socheata. Zoznámte sa s jednou z nich – so Sokkeou. Má 21 rokov, prišla k nám v roku 2003, keď mala len 9 rokov. Bola v zlom zdravotnom stave, o jej rodine sa vedelo málo, obaja rodičia zomreli na AIDS. Nemala žiadne hygienické návyky a izolovala sa od kolektívu a detí. No počas krátkeho času sa adaptovala, vyrástla z nej zodpovedná a svedomitá slečna. V dome na polceste býva už druhý rok, je vyučená kuchárka a už pracuje.

V chlapčenskom domove býva šesť chlapcov vo veku 16-22 rokov, Hang Theara, Horm Lytho, Koam Maley, Seng Sophan, Phum Pheakdey, Koam Matey. Všetci študujú, posledný Matey študuje už na vysokej škole architektúru, popri tom aj pracuje v hoteli.

V Sihanukville máme od roku 2014 domček s farmou, v ktorom sú štyria chlapci od 14-20 rokov – Chhon Sikron, Kan Sen,Chey Sokhea, Sit Chamroeun. Špecifikom je že domček má aj malú farmu kde sa chlapci učia zodpovednosti starostlivosťou o zvieratá a pestovanie šalátu.

Náklady na tak dôležitý projekt nie sú vysoké, ale celý projekt domovov na polceste je financovaný iba z darov sponzorov a ľudí ako ste vy. Ide o projekt združenia Dvojfarebný svet. Jeden mesiac prevádzky domovov na polceste stojí 1200 eur. Sú to náklady na mesiac života pre 18 detí. To sú necelé dve eurá na deň ich života.

Prispejte aj vy – môžete zaplatiť náklady na nájomné, na prevádzku, alebo na rozvoj tohto projektu. Každé tri eurá ktorými prispejete na projekt, zaplatíte jeden deň dieťaťa v Domove na polceste.

Podporiť nás môžete cez portál www.ludialudom.sk ak si kliknete sem https://www.ludialudom.sk/vyzvy/2397

Ďakujeme.