Podnikateľky z chatrče

Je ich 708 a kedysi neboli nikým. Bývalé prostitútky, týrané, ponižované ženy, vdovy či opustené ženy s deťmi sa rozhodli dokázať, že je v nich viac. Keď pred štyrmi rokmi vzniklo v meste Eldoret v Keni, priamo uprostred slumu, slovenské Vzdelávacie centrum svätého Vincenta de Paul, rozhodli sa po dvadsiatich, možno tridsiatich rokoch opäť otvoriť knihy.

Krajčírstvo, kaderníctvo, pletenie na stroji, základy počítačových zručností. Štúdium trvá deväť mesiacov a do školy treba ísť aj dve hodiny pešo. Ešte predtým rýchlo na pole alebo na stavbu zarobiť nejaké peniaze na jedlo pre osem detí. Na stavbu! Pri drvení kameňa zarobia lepšie ako na poli, lebo mužská práca je v Keni platená, ženská nie.

Ťažkých deväť mesiacov štúdia prinesie ovocie. Posledné doladenie individuálneho podnikateľského plánu, ktorý im pomohol vytvoriť pedagóg, certifikát, štartovací balíček. Šijací stroj, vlny či fén s umývadlom na vlasy zabezpečia mame okamžitý štart. Potom je to už na nej.

Od roku 2014, keď občianske združenie Dvojfarebný svet spustilo v Keni vďaka grantu slovenskej Oficiálnej rozvojovej pomoci SlovakAid projekt remeselného vzdelávania v slume Langas, zmenilo život sebe a svojim deťom viac ako sedemsto mám. Jedna zarobí desaťnásobok svojho predošlého príjmu a peniaze si ukladá v banke, druhá si postavila murovaný dom a našla muža, ktorý ju rešpektuje. Tretia zarobí toľko, aby nakŕmila svojich päť detí vždy, keď sú hladné, a pošle ich všetky do školy. Štvrtá založila mikropodnik a podniká spolu s ďalšími tromi spolužiačkami. Všetky žijú inak, ako predtým. Sú niekým.

Mamy v číslach

Absolventky kurzu krajčírstva: 145 

Absolventky kurzu kaderníctva: 145

Absolventky kurzu pletenia na stroji: 18

Absolventky počítačového kurzu: 480

Na Vzdelávacie centrum svätého Vincenta de Paul prispel každý občan Slovenskej republiky prostredníctvom štátneho rozpočtu cez program Oficiálnej rozvojovej pomoci sumou 0,073 €. Na nový život čakajú stovky ďalších mám.

Od roku 2016 do roku 2018 vďaka geantu SlovakAID pokračujeme v tomto projekte a pomôžeme získaž vzdelanie ďalčím dvesto ľuďom, medzi ktorých sa najnovšie zaradili aj telesne postihnutí.