Tri životy škôlky

tri zivoty program
Foto: Mária Muhl
PROGRAM TRI ŽIVOTY PRE VAŠU Základnú školu a škôlku

Hlavnou zložkou programu je slovenský dokumentárny film, ktoré sme pre deti vytvorili, aby sme im ukázali rozdiely vo svete a upriamili pozornosť na to, čo môžeme urobiť, aby sa ľudia, ktorí potrebujú našu pomoc mali lepšie.

Trvanie programu: 45 minút

Vhodnosť programu od: 1. ročníka základných škôl

Obsah programu:

1.     Filmový zážitok: premietnutie nášho slovenského dokumentárneho filmu TRI ŽIVOTY

2.     Hmatový zážitok: žiaci si ohmatajú vyskúšajú originálne hračky detí z Afriky, ktoré si deti samy vyrobili, pohrajú sa s nimi.

3.     Diskusia: - je pre všetkých ľahké dostať sa k pitnej vode? Má každé dieťa možnosť chodiť do škôlky a do školy? S čím sa hrajú chudobné deti vo svete, keď v krajine nemajú hračkárstva? Sú chudobné deti nešťastné?

4.     Prieskum: Ako sa deti po tomto zážitku pozerajú na svojich rovesníkov v rozvojových krajinách?

Cieľ programu: ukázať deťom jednoduchým porovnaním životov troch detí z Afriky, Kambodže a zo Slovenska, že ten najmenší rozdiel medzi nami a nimi, je farba kože. Že niektoré deti vo vzdialených krajinách sa chcú budiť do lepších zajtrajškov a že je potrebné im v tom pomôcť, čo je cieľ rozvojovej pomoci Slovenska týmto krajinám.

Trvanie programu: marec 2022- jún 2022.

Info o filme:

Novinárka a rozvojová manažérka Martina ukazuje svojej dcére Karle ako strávia deň jej päťroční rovesníci z Kambodže a z Lesotha. Keo je synom krajčírov, ktorí pre nás šijú značkové športové oblečenie a žijú z desiatich eur denne. Tatohatsi v Africkom Lesothe zas žije v prenajatom domčeku s mamou a súrodencami. Ako sa deti učia, hrajú a na čom sa smejú? Môžu sa napiť pitnej vody, alebo zapnúť svetlo v dome? Koľko smetí ich rodina za deň vyprodukuje a kde skončia?

Film v závere naznačuje, prečo Karlini rodičia vidia potrebu robiť projekty v rozvojových krajinách.

Dĺžka filmu: 15 minút

Jazyk filmu: slovenčina

Link na film: https://www.youtube.com/watch?v=6z2IGGe0i1g